Mi az az “Energetikai tanúsítvány”?

Az energetikai tanúsítvány egy igazoló okirat – mely az ingatlan energiafogyasztását határozza meg –  az épületnek (önálló rendeltetési egységnek, lakásnak) külön jogszabály szerinti számítási módszerrel meghatározott energetikai minőségét tartalmazza.  

Mire jó?

Az Energetikai tanúsítvány információt ad az ingatlan várható energia felhasználásáról és ennek alapján a fenntartási költségeiről is, melyet ingatlan vásárlás vagy bérlet esetén jó tudni. Az ingatlan tulajdonosoknak érdeke, hogy minél jobb energetikai besorolású legyen az épülete, mert ezzel növelheti annak piaci értékét.  

Mikor kötelező energetikai tanúsítványt készíttetni?

2012. január 1.-től minden értékesítésre kerülő és tartósan bérbe adott épületre kötelező az energetikai tanúsítás. Meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység (lakás) eladása vagy bérbeadása tárgyában készült szerződésnek tartalmaznia kell: a vevő vagy bérlő nyilatkozatát arról, hogy a tanúsítványt vagy annak másolatát az eladótól vagy a bérbeadótól átvette. Minden energetikai tanúsítványnak egyedi azonosító kódja van (HET kód). A tanúsítást Magyar Mérnöki Kamara vagy Magyar Építész Kamara névjegyzékébe felvett tanúsítók végezhetik.

Mikor nem kell energetikai tanúsítvány?

176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról 1. § (2) alapján: Nem kell tanúsítványt készíteni:

  • az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre; (azaz ha 50 m2-nél kisebb az egész épület)
  • az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre; (nyaraló)
  • a legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre;
  • hitéleti célra használt épületre; (templom)
  • a nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági épületre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy négy hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és két hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre;
  • műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m2, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki.

176/2008. (VI. 30.) 3. § (4)

  • a használatba vételi engedélyt (bejelentést) megelőző tulajdon-átruházás esetén;
  • ha ugyanabban az ingatlanban résztulajdonnal rendelkező tulajdonos szerez ellenérték fejében további tulajdonrészt; (pl.: férj-feleség, testvérek)
  • a hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról szóló 2011. évi CLXX. törvény hatálya alá tartozó tulajdonosváltás és bérbeadás esetén.

Meddig érvényes a tanúsítvány?

176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet 8. § (1) A energiatanúsítvány tíz évig hatályos.  (2) Ha a tanúsítvány hatálya alatt az épületre irányadó jogszabályban meghatározott követelményérték megváltozik, az épület energetikai minőségi osztályba sorolását ismételten el kell végezni, ha a tanúsítvány hatálya alatt eladás, vagy bérbeadás történik.

A 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján az épületnek vagy önálló rendeltetési egységnek ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása vagy bérbeadása tárgyában készült – ingatlan adásvételi– szerződésnek tartalmaznia kell:

  • annak rögzítését, hogy a rendelet rendelkezései szerint kell-e tanúsítványt készíteni,
  • a tanúsítvány azonosító kódját (HET kód, Hiteles Energetikai Tanúsítvány), és
  • a vevő vagy bérlő nyilatkozatát arról, hogy az azonosító kód szerinti tanúsítványt vagy annak másolatát az eladótól vagy a bérbeadótól átvette.

Jogszabályi háttér: 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet, és a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet.

2016.01.01.-től megváltozott az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet, és az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet. Magyarország az Európai Uniós tagságából adódóan 2016.
január 1.-től hatályba lépteti a közel nulla energia igényű épületekre vonatkozó követelményeket.

Az épületek energetikai tanúsítási rendszere megváltozott a közel nulla energia igényű épületekre vonatkozó követelmények bevezetése miatt. 2016. január 1-je előtt működő rendszer egy betűjellel jellemezte az épület vagy épületrész besorolását, a jelenlegi rendszer két betűt használ, az előzőt duplázva (A–AA, B–BB,…). Erre annak érdekében van szükség, hogy a két eltérő rendszer és az abban kiállított tanúsítvány egymástól megkülönböztethető legyen. A korábban készült tanúsítványokat a nyilvántartási rendszer automatikusan átváltja az új rendszerbe annak érdekében, hogy azok továbbra is használhatóak legyenek.

A 2016. január 1-je előtt készült energetikai tanúsítványok már nem használhatók fel. A tanúsítvány nyilvántartó rendszer egy pótlap kiállításával új tanúsítványt generál, ezt kell a továbbiakban használni A tulajdonosok az új besorolásukról a tanúsítási rendszerben tájékozódhatnak: https://www.e-epites.hu/e-tanusitas Itt igényelhető ingyenesen a kiállított pótlap, ami a korábban készült tanúsítvánnyal együtt érvényes. Az érvényességi ideje a korábbi tanúsítvány kiállítási idejétől számított 10 év. (forrás: www.e-epites.hu Építészeti és építésügyi tájékoztató)

Mit mutat meg az energetikai tanúsítvány?

A tanúsítvány megmutatja, hogy milyen szintű az adott épület energiahatékonysága. A tanúsítványban, általános esetben az épület éves energiafogyasztását hasonlítják össze (minden energiafajtát az előállításhoz szükséges primer energia váltószámmal korrigálva) egy ugyanolyan méretű, alakú és rendeltetésű épület energiafogyasztásával, amelyik éppen megfelel a jogszabályban rögzített pillanatnyi energetikai követelményeknek. A skála a legkedvezőbb „AA++” kategóriától a legkedvezőtlenebb „JJ” kategóriáig terjed. A „CC” kategória a mindenkori energetikai követelményszintnek éppen megfelelő épületet vagy lakást jelenti.

BB és annál kedvezőbb besorolások megszerzésének alapfeltétele kis energiafogyasztás mellett az épület külső felületeinek nagyfokú hőszigetelő képessége és legalább részben megújuló energiákkal való ellátása. Maga a címke a háztartási gépek energiafogyasztását jelző címkére hasonlít. A tanúsítvány bevezetésétől is azt várják, – mint ami a háztartási gépek esetében már megtörtént – hogy az alacsony energiafogyasztás értékké válik. További információ:  https://www.e-epites.hu/e-tanusitas.